Buďme opravdu dobrými hospodáři

19.08.2020

Krajské volby se blíží a voliči chtějí slyšet pozitivní prognózy a sliby o zářných zítřcích, kterak to všechno zvládneme a jak nejsou plánované investice nijak ohroženy, protože přece máme jako kraj vytvořené dostatečné finanční rezervy. I já bych si moc přál, abychom nemuseli své dlouhodobé plány příliš měnit, aby se hospodářský růst opět znovu co nejrychleji nastartoval, aby bylo pro lidi z Vysočiny pořád dost dobře placené práce a životní úroveň dál rostla.
Vývoj současné situace v celé Evropě v tzv. období pokoronavirovém však zatím neskýtá důvodu k přehnanému optimismu. Od dna ekonomického propadu jsme se sice již, alespoň podle analytiků ČNB odrazili, ale cesta zpátky nad hladinu ještě potrvá. Několik týdnů "vypnuté ekonomiky" způsobilo naší zemi obrovské hospodářské ztráty, ještě jsme se z toho nestihli ani oklepat, natož se připravit na splácení půlbiliónového dluhu z veřejných rozpočtů, už zase slyším spoustu ultimativních požadavků na straně jedné a bohorovných příslibů na straně druhé, jakoby se ani nic zas tak hrozného nestalo. Ono se ale stalo, máme na bedrech obrovský dluh, se kterým se budeme muset v budoucnu vyrovnat a nic na tom nemění ani smělý unijní plán společného zadlužení ve výši 20 biliónů korun v rámci něhož si chce Evropa půjčit v podstatě "sama od sebe".
Jistě není důvod strašit a hořekovat, ale určitě je třeba vzít rozum do hrsti. Pečlivě zvážit momentální potřebnost všech plánovaných investic a stanovit priority. Především ty do dopravy, inovací, do nemocnic nebo sociálních služeb. Zvážit, zda zrovna teď potřebujeme nutně za stamilióny stavět nový pavilon krajského úřadu, či pumpovat peníze do tuzemského cestovního ruchu, když pomalu není možné až do podzimu sehnat volný penzion pro rodinu. Podívat se na všechny provozní veřejné výdaje, zda jsou v současné situaci skutečně nezbytné, nakolik jsou opravdu potřebné a zda by nešlo na něčem přece jen ušetřit.
Po první vlně koronavirové krize jsme všichni říkali: "nebyli jsme na to připravení a neměli jsme žádný plán". Já bych moc chtěl, abychom už teď připraveni byli. Alespoň na Vysočině. A pokud se nic nestane a ekonomice se opravdu začne zase dařit, pak jenom dobře. Bude to jen takové nevinné hospodářské cvičení. 

                                                                                                                 Zdroj: ČNB